sobota, 7 sierpnia 2010

O Reiki słów kilka

Jestem zwolenniczką i propagatorka systemu Reiki, ale tylko tego tradycyjnego w systemie Usui. Jednak trzeba pamiętać, ze Reiki nie ma patentu na wszystko.
Moze wiec warto zacząć od tego czym jest Reiki, bo wokół tego narasta wiele kontrowersji. Zresztą "dzięki" działaniu wielu tzw Mistrzów.

Reiki japońskie słowo, oznacza Uniwersalną Energię Życia. Energię przenikającą cały Wszechświat. Jej źródłem jest Najwyższa Istota, Najwyższa Jaźń.Inteligencja, Absolut... Jest to Energia o swej własnej świadomości. W swej czystej postaci czyni jedynie najwyższe dobro.

Każda Czująca Istota a w szczególności Człowiek ma dostęp do tej Energii. Mówią o Niej wszystkie filozofie i religie świata. Jezus mówił o niej jako o zstąpieniu Ducha Świętego – tak to tłumaczyła np. Mistrzyni Reiki Siostra Mariusza a teraz chyba Pani E. Królicka.. Chińczycy nazywają tę energię Chi, w Indiach - Praną, Szamani (Huna): Maną lub innymi odpowiednikami tej nazwy.
Energia Uniwersum otacza nas i przenika. Nie zawsze jednak potrafimy z Niej skorzystać. W systemie ReiKi umiejętność korzystania z tej Energii jest przekazywana poprzez Dostrojenie, zwane również Inicjacją.
I tu właśnie pojawiają się wątpliwości, bo wiele osób boi się systemów inicjacyjnych.
Dlatego wyjaśniam, ze brak inicjacji w reiki nie zamyka dostępu do tej energii.
Reiki to japoński system techniki pracy z tą uniwersalną energią, która otacza nas i przenika,która jest siłę sprawczą i kreatywną, która w końcu sprawia, ze żyjemy i funkcjonujemy.
Twierdzenie więc, ze dostęp do tej energii maja jedynie wybrani inicjowani jest fałszywa.
Każdy ma dostęp do tej energii. Każdy moze z niej skorzystać i ją stosować. Po prostu nie każdy o tym wie i nie każdy umie. Nie każdy też potrafi odróżnić ją od tzw bioterapii.
Nie znaczy to, że musi koniecznie isć na kurs by się tego nauczyć.

Natomiast podczas inicjacji, Mistrz dostraja Ucznia do przepływu reiki.
Moja znajoma ciekawie to porównała: można nauczyć się jeździć samemu na rowerze i po wielu siniakach, stłuczkach w końcu zacząć jeździć.Jednak jeśli uczy nas ktoś, kto nas asekuruje i wyjaśnia, jak trzeba jechać, możemy oszczędzić wiele czasu i bólu by zacząć jeździć.
Właśnie tak jest w Reiki. Inicjacja otwiera szeroko kanał przepływu reiki, nauczyciel uczy tez jak z tej energii korzystać, a jak nie. Unikamy więc dochodzenia do istoty Reiki metodą prób i błędów, za to stosunkowo szybko możemy cieszyć się jej działaniem.

Jeśli mimo to wciąż ktoś obawia się tego dostrojenia zwanego inicjacją, może skorzystać z innych technik energoterapii. Mamy wszak, szereg innych metod uzdrawiania tą samą energią, gdzie nie jest wymagana inicjacja. Np uzdrawianie praniczne,które można się nauczyć na kursach - bez inicjacji, oraz z książek - bez kursów i inicjacji.

Reiki to pewien system, stworzony przez dr Mikao Usui. System, który oparty jest na korzystaniu z Uniwersalnej Energii w taki, a nie inny sposób. Jest też systemem inicjacyjnym, jak wiele innych systemów ezoterycznych czy mistycznych(szamanizm też wymaga inicjacji i nikt tego nie neguje).
Korzysta się też dodatkowo z pewnych znaków (jest ich cztery w tradycyjnym Reiki), które mają wspomagać pracującego z energiami. Ale o tym pisałam w innym miejscu.

Reiki jako japoński system uzdrawiania energetycznego jest dla tych, którzy zechcą pójść tą drogą, przyjmując go wraz z inicjacją. Ci, którym ten system nie odpowiada mogą korzystać z dobrodziejstw energii światła i miłości w innych systemach lub poprzez medytację dostroić się do niej samodzielnie. Czy też raczej nie dostroić, a nauczyć przekazywać.

Niech każdy sam wybierze, co mu pasuje.

Ja wybrałam reiki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz