niedziela, 22 czerwca 2014

Czary w oparach kadzidłaRaz jeszcze powracam do tematu kadzideł. Tym razem spróbuję przybliżyć co nie co o właściwościach surowców wykorzystywanych do palenia kadzideł. Warto się z tym zapoznać, gdyż magia nie lubi uogólnień. Nie wszystkie więc zioła czy żywice skutecznie oczyszczą nasze domy, czy ochronią nas przed  negatywnymi energiami.
Ostatnio duża popularnością cieszy się u nas szałwia biała, która owszem, jest skuteczna w oczyszczaniu ale nie wszystkich energii. Podobnie działa zresztą nasza rodzima szałwia lekarska, ale na niej nie da się zarobić tyle, co na sprowadzanej z daleka szałwii, stosowanej przez Indian.
Tylko, że co dobre dla jednych nie musi być dobre dla innych. Nasze rodzime zioła i drzewa, często są niedoceniane, a przecież to z ich pomocą nasi przodkowie zaplatali czary, chronili domy i bliskich, rozwijali zdolności wieszcze, uzdrawiali. Może więc warto sięgnąć i po te zapomniane, a przecież powszechnie dostępne na polach i łąkach rośliny.
Podobnie jak po kadzidła żywiczne, które prócz właściwości magicznych i leczniczych mają też przyjemny aromat, który długo utrzymuje się w pomieszczeniach.
Poniżej przedstawiam krótkie zestawienie ziół, drzew i żywic, stosowanych do kadzideł wraz z ich zastosowaniem.  Najprościej wysypać wybraną  roślinę lub żywicę na rozżarzony węgiel do fajki wodnej (można kupić w większości sklepów tytoniowych). Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie kompozycji z wybranych ziół i żywic, według ich zastosowania. Trzeba jednak uważać, gdyż nieumiejętne stosowanie niektórych ziół może spowodować nie tylko poważne konsekwencje magiczne i energetyczne ale też zdrowotne. Niektóre zioła są toksyczne i należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Zawarłam to też w uwagach.

Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w magicznych i ezoterycznych światach, także powinny bardzo ostrożnie i z rozwagą podchodzić do palenia kadzideł. Lepiej zacząć od słabszych, pojedynczych roślin, niż silnie działających mieszanek. Kadzidła palone w intencjach magicznych, rytualnych i ceremonialnych dotykają często już silnych energii, dlatego nie ma co „kozaczyć” – jak mawia mój syn.
Zawczasu warto też dokładnie sprecyzować jaki jest cel naszego działania magicznego. Czy chcemy tylko uświęcić ceremonię lub rytuał, zapalić kadzidło ofiarne, czy osiągnąć konkretny cel magiczny, lub pożądany stan umysłu lub ducha. Według tego dobieramy odpowiednie rośliny, pasujące także do innych rzeczy, które zechcemy robić w trakcie magicznych zabiegów lub ceremonii. Dlatego przed przystąpieniem do jakiegokolwiek rytuału, ceremonii czy działania magicznego, powinniśmy dokładnie znać zarówno miejsce jak i przebieg działań. Tak by dobrać i zharmonizować wszystko. Jeśli np. ceremonia lub rytuał będą na dworze, można użyć silniej pachnących ziół i żywic, ale jeśli planujemy rytuał w małym pomieszczeniu bez wentylacji, musimy dobrać takie mieszanki kadzideł by się nie zatruć i móc swobodnie oddychać.
A o to lista roślin i żywic przydatnych w kadzidlanych czarach.

LAWENDA – oczyszcza, dezynfekuje, chroni przed utratą i wysysaniem energii, chroni kobiety podczas miesiączki, otwiera na widzenie i wieszczenie.

LAUR SZLACHETNY – wspomaga wizje i jasnowidzenie, chroni przed mrokiem, rozjaśnia umysł, podświadomość, sny, w tym  także sny prorocze, poznanie i rozwój osobisty.

WIĄZÓWKA BŁOTNA – wspomaga procesy początku, odnowy, a także sny i intuicję; nadaje się do kobiecych rytuałów, w tym pierwszej miesiączki, kosoplecin itp.

TURÓWKA WONNA – zwalcza konflikty, daje ukojenie, uspokaja, wzmacnia też popęd seksualny i przyciąga dobre duchy, pomaga w rytuałach błogosławiących pokój

MIĘTA PIEPRZOWA – ma działanie odświeżające i pobudzające; oczyszcza i energetyzująca, wspomaga koncentrację na tu i teraz

JEMIOŁA POSPOLITA – podnosi wibracje, wspomaga śnienie, działa na podświadomość. Ma zastosowanie w wielu rytuałach magicznych, głownie w magii miłosnej, ochronnej i leczniczej.

MACIERZANKA ZWYCZAJNA – ma działanie oczyszczające i ochronne, wzmacnia odwagę; stosuje się ją czasem przy regresach, a także jako tarczę ochronną i odgrdzającą

JAŁOWIEC POSPOLITY – ma działanie oczyszczające i antybakteryjne; stosuje się go także w celach ochronnych i leczniczych w chorobach; pomaga w uziemieniu się, ale też w rytuałach przejścia i w czasie kontaktu z przodkami.

WROTYCZ – ma silne właściwości obronne i ochronne, wzmacnia poczucie własnej wartości, ujawnia prawdę; z bardziej przyziemnych spraw, pomaga odstraszać komary, robaki i dezynfekuje; rozładowuje napięcia, oczyszcza też ze smogu elektromagnetycznego: Uwaga: może być  toksyczny w większych ilościach, nie zaleca się go dla kobiet w ciąży

RÓŻA (DZIKA POLNA) – wspomaga rytuały miłosne; działa dobrze na związki partnerskie, łagodzi napięcia, jest afrodyzjakiem, sprzyja intymnym związkom

ROZMARYN LEKARSKI – ma działanie pobudzające popęd seksualny, jest silnym afrodyzjakiem; stosuje się go w magii miłosnej i magii seksualnej, ale też dla złagodzenia smutku w czasie żałoby oraz jako antydepresant; jest też pomocny w rytuałach przejścia i pożegnania, także do pogodzenia się ze stratą i do łagodnego odejścia tego co stare

MAK LEKARSKI – stosuje się jako pomoc przy depresjach ale też jako afrodyzjak; bywa euforyczny i rozluźniający, wpływa na kojące sny.

SZAŁWIA (LEKARSKA I BIAŁA) – obie szałwie oczyszczają oraz uwalniają od mrocznych energii i myśli, wspomaga koncentrację.

OMAN WIELKI – ma działanie antydepresyjne, silnie oczyszczające, przynosi zdrowie i radość, wzmacnia poczucie własnej wartości i rozjaśnia mrok w sercu.

MANDRAGORA – bardzo silnie działająca, wspomaga zdolności wieszczenia, przynosi wizje; wspomaga podróże (w stanach transowych); wzmacnia praktyki magiczne i szamańskie, pomaga w kontakcie z istotami duchowymi i z duchami; owoce mają zastosowanie w magii miłosnej. Uwaga: roślina silnie działająca, nie zaleca się początkującym 

KRWAWNIK POSPOLITY – wspomaga intuicję, sny, wizje i zdolności wieszcze i jasnowidzenie

KOZŁEK LEKARSKI – pomaga zrozumieć siebie, poznać własną wartość, uspokaja, wzmacnia 
intuicję i zsyła dobre sny, korzeń można stosować na podniesienie popędu seksualnego.

BYLICA POSPOLITA – bardzo silnie oczyszczająca także z mrocznych energii, ma działanie ochronne, wzmacnia poczucie kobiecości, jest wiec idealna do wszelkich kobiecych rytuałów, w tym rytuałów przejścia; pomaga też w żałobie i smutku

LULEK CZARNY – ma silne działanie wieszcze, wizyjne i wspomagające kontakt z istotami duchowymi i duchami, silny afrodyzjak; w praktykach transowych, magicznych i szamańskich sprzyja wszelkim podróżom duchowym. Uwaga: nie stosować w pomieszczeniach zamkniętych bo jest silnie toksyczny.

CIS POSPOLITY – wspomaga wszelkie procesy przemiany i transformacji oraz odcinania przeszłości; pomaga w regresach, sprzyja kontaktom z duchami przodków i w rytuałach pogrzebowych. Uwaga: stosować ostrożnie, bo ma działanie toksyczne.

WERBENA LEKARSKA – pomaga rozwinąć i wzmocnić umiejętności dyplomatyczne, oczyszcza pomieszczenia i miejsca gdzie toczą się spory i kłótnie, gdzie jest sporo napięć i stresów, chroni i poprawia nastrój.

ARCYDZIĘGIEL LITWOR – daje bardzo silną ochronę, oczyszcza ze starych złogów i energii, pomaga przeprowadzać zmarłych, kwiaty i nasiona działają jak antydepresant, wspomaga też kontakt z duchami górnych światów (dla niektórych są to też anioły) oraz z tzw wyższym Ja.

JESION WYNIOSŁY – pomaga w transformacjach, chroni przed mobingiem i manipulacją, wspomaga regres, pobudza mistyczne moce w człowieku oraz zdolności paranormalne, pomaga zrozumieć i przepracować stare wzorce i lęki, sprzyja poznawaniu prawdy i wewnętrznej mądrości

ŚWIERK POSPOLITY – pomaga w koncentracji, leczy tzw. Duchowe rany i uzdrawia stare wzorce, ma działanie ochronne i antybakteryjne, (żywica)wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych, silnie oczyszcza i chroni, igliwie także można używać jako kadzidła do oczyszczania i aromatyzowania pomieszczeń.

BEZ CZARNY – wspomaga odnajdywanie własnej drogi, ma zastosowanie w ceremoniach i rytuałach przejścia i leczniczych; pomaga oczyścić z energii chorób
.
DZIURAWIEC – likwiduje napięcia, oczyszcza smog elektromagnetyczny; oczyszcza też pomieszczania po kłótniach i sporach, rozwiewa smutki, wspomaga leczenie depresji i lęków, stosuje się tez jako ochronę energetyczną

DZIEWANNA DROBNOWIATOWA – podobnie jak werbena i dziurawiec oczyszcza z energii sporów i kłótni, usuwa smog elektromagnetyczny w domu, rozładowuje napięcia.

HYZOP LEKARSKI – oczyszcza z negatywnych energii, które sami rozsiewamy poprzez lęki i smutki, uwalnia od poczucia winy, wspomaga samoświadomość i daje jasność myślenia

PALO SANTO (Bursera) – już nazwa nam mówi, ze to święte drzewo, stosowane szeroko w magii i medycynie ludowej (wyrabia się z niego czarki do picia Yerba Mate), palone jako kadzidło ma moc odpędzania złych duchów i demonów, silnie oczyszcza i przyciąga pozytywne energie, pomaga też przyciągać bogactwo 

DRZEWO SANDAŁOWE – wzmacnia siły psychiczne i jasność umysłu, wspomaga medytację, wypędza demony i złe duchy, chroni; z uwagi na aromat stosowane także w rytuałach miłosnych.

WRZOS -  palony w kadzidłach dla przywołania magicznych mocy i pomocnych duchów

JODŁA – podobnie jak sosna i świerk, zarówno drewno, jak i żywica są surowcami na kadzidła, działa wzmacniająco na system nerwowy, koi nerwy i przywraca równowagę w organizmie i energii człowieka; stosuje się ją w magii ochronnej, ma chronić przed nieszczęściem i chorobami, wypędza złe duchy i demony, oczyszcza aurę.

SOSNA – zarówno drewno, ja i żywice stosuje się w magii ochronnej i uzdrawiającej, oczyszcza z energii złych duchów, negatywnych emocji; wspomaga uzdrawianie; pomaga odnaleźć cel w życiu, odpędza smutek i przygnębienie, dodaje energii i radości życia, uwalnia od poczucia winy, wyrzutów sumienia, dodaje sił i przynosi radość, pomocna w uzdrawianiu duchowym, przywraca światło, wspomaga przebaczanie

KOPAL (żywica)– stosuje się je w ceremoniach i rytuałach magii ochronnej, uzdrawiającej; silnie oczyszcza ze złogów energetycznych i mrocznych energii, stosuje się do wypędzania złych duchów i demonów, przyciąga bogactwo i dostatek , rozjaśnia umysł i pomaga w transformacjach, przyciąga miłość i dlatego bywa dodawany do mieszanek pomocnych w rytuałach miłosnych

STYRAKS (żywica) – otwiera i odpręża, harmonizuje, idealny do magii kobiecej, dawniej poświęcony był ceremoniom i rytuałom Hekate, wspomagał miłość ale i zagłębienie się w mroczne aspekty kobiecości by pomóc zrozumieć siłę płynącą tak z tego co głęboko ukryte, jak i tego co jasne i świetliste.

KADZIDŁO znane też jako OLBANUM (żywica) – pomocny we wszelkich rytuałach męskich, także w ceremoniach inicjacji męskiej, wspomaga poznanie tajemnicy. Razem z mirrą, żeńskim kadzidłem harmonizują pierwiastki męskie i żeńskie. Pomaga uziemić się w materii.

MIRRA – idealna do kobiecych rytuałów inicjacyjnych i oczyszczających, wspomaga medytację, poznanie świata duchowego i materialnego; pomocna w zachowaniu równowagi i zdrowia psychicznego, na co wskazuje jej egipska nazwa znacząca „wypędzić niestabilność, szaleństwo”;

.................................................
O kadzidłach pisałam też tutaj: Kadzidła, dym dla ludzi, bogów i duchów

Polecam też książkę Marlis Bader "Kadzidła ze swojskich ziół", z której wiele wniosłam nie tylko do tego artykułu ale i do własnych doświadczeń z kadzidłami

1 komentarz:

  1. Czy moglbys polecic jakies ksiazki na ten temat? Czy tworzywo z jakiego wykonane jest kadzidlo ma znaczenie jesli chodzi o energetyke? Jakich czesci roslin sie uzywa np mak i roza domyslam sie ze chodzi o same platki kwiatow?

    OdpowiedzUsuń