środa, 25 maja 2016

Co w książkach anielskich piszczy.

Karta z talii Świetlista siła aniołów
Dziś słów kilka o treściach zawartych w popularnych książkach o tematyce anielskiej. A jest ich na rynku bardzo dużo. Niektórzy autorzy są nawet nadpłodni w tworzeniu książek i kart o skrzydlatych posłannikach.
Rynek sprzedaży rządzi się jednak pewnymi prawami i czytelnik nie lubi powtarzania się, toteż autorzy prześcigają się w wymyślaniu lub modyfikowaniu coraz to innych teorii, prawd, "faktów" dotyczących anielskiego świata.
Przykładem może być  teoria siedmiu boskich promieni.
Spotkaliście się z tą teorią, opisaną w książce Jeanne Ruland "Świetlista siła aniołów"?
Sama mam wiele dystansu, by nie powiedzieć zastrzeżeń do „rewelacji” opisywanych w tej i podobnych publikacjach o nawiązywaniu kontaktów z aniołami, lub dodawanych do kart anielskich.
Dlaczego jestem taka krytyczna?  Podam na przykładach, które już przytaczałam kilka razy na różnych forach.


Według wspomnianej wyżej książki świetlista siła aniołów składa się z siedmiu promieni i te siły są uszeregowane w następującej kolejności:
PIERWSZY PROMIEŃ, SZAFIROWONIEBIESKI- Boża wola tutaj przewodzi Archanioł Michał wraz z jego żeńskim odpowiednikiem Archaii Wiary.
Do tego promienia zalicza się również Elohimy - Herkules i Amazonia, oraz Ambriel, Carbiel, Florian, Malchjdael, Niscros, Ramodiel, Sailiel, Tabris. Do tego promienia należą również anioły walki, uwolnienia i wiary w zwycięstwo boskie.(...).
I tu uderzyła mnie od razu taka rzecz:
Do tego promienia zalicza się również Elohimy - Herkules i Amazonia, oraz Ambriel, Carbiel, Florian, Malchjdael, Niscros, Ramodiel, Sailiel, Tabris.
Herkules w wersji Disneya
Elohimy...  To zacznijmy po kolei:
Elohim znaczy dokładnie z języka hebrajskiego "Jestem, który Jestem" i jest uznane za jedno z najpotężniejszych imion Boga. Skracane do samego "el" oznacza w imionach aniołów Bóg. Np Uri-el znaczy dokładnie "Światło Boga, Ogień Boży" Micha-el "Któż jak Bóg", Deadri-el - Od Boga niosącego śmierć, Rafa-el - Bóg Uzdrawia, Gabri-el - Wojownik (Mąż) Boży, Razi-el - Sekret Boży, Tajemnica Boga... Itd, itp.
To imię zastrzeżone jest tylko dla Jedynego, Jahwe, Adonai, Elohim. Nikt inny nie jest Elohim, a już na pewno elohimem. Pójdźmy dalej. Kim są zaliczane do tego promienia istoty, które nazwano Elohimami? Wybrałam kilku. Na początek Herkules – grecki heros, ten od 12 prac, nawet nie bóg. Znany dobrze z mitologii greckiej, oraz licznych ekranizacji opisujących jego historię. Oraz z literatury. Pamiętacie kto „Dzieckiem w kołysce kto łeb urwał Hydrze?” Tak to właśnie Herkules. Cóż on robi w jednym szeregu szafirowego promienia z towarzystwem znanym jako anioły (nie elohimy)? Czyżby autorka zerowała na niewiedzy czytelnika? Ale zobaczmy, kim są pozostałe istoty.

Ambriel – nazywany też Amrielem to anioł maja oraz książę w chórze tronów. Ambriel jest aniołem zarządzającym dwunastą godziną nocy, a także władcą jednego z dwunastu znaków zodiaku - Bliźniąt. Imię Ambriela umieszczano na żydowskich amuletach mających chronić przed demonami. W kabale (Szósta i siódma księga Mojżeszowa) Ambriel jest przywoływany w zaklęciach magicznych "pod siódmą pieczęcią planety Mars.[1]
Niektórzy przypisują go do Tarotowej Królowej Pucharów według Crowleya.
Malchjadel – podobno anioła wolności. Można jednak podejrzewać, ze chodzi o Malahidaela, anioła odwagi, łączonego też z astrologią. W słowniku Davidsona nie znalazłam go. Podobnie jak kolejnego z listy Ramodiela. Za to jest o nim sporo na stronach ezoterycznych, gdzie uważa się go za anioła podróży astralnych, albo anioła nocnych podróży ludzkiej duszy.


serialowy Tabris
A kim jest Tabris? Według słownika Davidsona to geniusz wolnej woli oraz geniusz szóstej godziny w tradycjach okultystycznych, prawdopodobnie stworzony przez Apoloniusza z Tiany. Jest to też anioł z serialu  Yoshiyuki Sadamoto, rysownika mangi i anime, "Neon Genesis Evangelion" w którym to filmie anioły atakują Tokio. Przyjmuje formę piętnastoletniego chłopca – Nagisy Kaworu,a w filmie zaliczany jest do siedemnastgo anioła, zrodzonego przez Adama – w filmie pierwszy anioł, za sprawą którego wyginęła połowa ludzkości.

Jak na mój gust jest sporym nadużyciem takie wymieszanie greckich herosów, okultystycznych geniuszy i pomniejszych aniołów z kabały pod świętym imieniem Elohimów. Nie wspominając o żeńskiej formie archanioła - Archaii.
Inny przykład to pismo anielskie. Najbardziej znany jest stworzony przez Johna Dee oraz Kelly'ego alfabetem enochiańskim, a kończąc na popularnym ostatnio alfabecie anielskim przedstawionym w ksiażce „Mandalowy alfabet pisma anielskiego” Lidii Verony.
Oto nazwy liter i sam alfabet
1.       ALEF; BET; GIMEL; DALET; HE; WAW; ZAIN; HET; TET; JOD; KAW;
LAMED; MEM; NUN; SAMEK; OIN; PE; CADE; KOF; RESZ ; SZIN;
TAW

 Dla porównania jak wygląda alfabet hebrajski. Warto zwrócić uwagę na nazwy liter i porównać je z literami powyższego alfabetu anielskiego.

Alfabet hebrajski
Alfabet anielski

A i same litery pisma anielskiego można porównać z runami i znakami astrologicznymi. Jakoś dziwne podobieństwo.

Może warto czasem weryfikować treści książek o aniołach (i nie tylko te) – tak płodnie produkowanych.
Niestety czytając fora czy tematy na grupach o tematyce ezoterycznej można zauważyć, jak wiele osób zbyt poważnie i dosłownie traktuje treści tych publikacji.
O ile jeszcze uważam, że w tych anielskich przesłaniach, czy kartach anielskich można znaleźć jakieś rady i wskazówki dla siebie, o tyle przyjmowanie na wiarę bez odrobiny dystansu pewnych treści, to już brak samodzielności i bezmyślność.
[1] Gustav Davidson „Słownik aniołów w tym aniołów upadłych”, Wydawnictwo Zysk i S-ka

2 komentarze:

  1. >>Elohim znaczy dokładnie z języka hebrajskiego "Jestem, który Jestem"<< Elohim to są bogowie (el to pan, elohim to liczba mnoga, są domysły, że ludy semickie wierzyły w wielu elohim, a potem Hebrajczycy z nich wynieśli jednego, albo inaczej: że mówią do jednego boga w liczbie mnogiej by było majestatycznie), a jestem, który jestem to JHWH. Choć poza tym masz rację i dziękuję za ten post. Dobrze jest pamiętać o weryfikacji informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co mówił mi znajomy z Izraela, to u nich mają więcej niż dwie liczby, pojedynczą, mnogą i właśnie trzecią używaną w przypadku osób majacych jakiś majestat. Jak u nas do królów Wy Król Polski. Tak u nich ta forma jest też w odnisieniu do boga, ale on mówił, ze taką formę ma Adonai, coś jak Wy Bóg.

      Usuń